Toate evenimentele din viaţa ta au raţiunea lor de a fi: te învaţă să iubeşti mai mult. Atunci, în loc să te superi mereu pe unul sau pe altul pentru ceea ce ţi se întâmplă şi să-i învinuieşti pe ceilalţi, observă-te pe tine însăţi şi încearcă să-ţi dai seama că tot ceea ce trăieşti acum face parte din planul tău de viaţă. O situaţie va dura atâta vreme cât o accepţi. Ii poţi opune rezistenţă o viaţă întreagă. Din momentul în care accepţi că e vorba despre ceva semănat de tine, de vreme ce tu îl recoltezi, de când începi să-ţi pui întrebarea: ,,Ce am de învăţat din asta? în ce fel pot învăţa să iubesc mai mult. din aceasta experienţa pe care o trăiesc?", situaţia neplăcută se va resorbi mult mai repede. Tot ce ţi se întâmplă e trecător. Depinde numai de tine dacă va dura mai mult sau mai puţin.
Lise Bourbeau
luni, 24 februarie 2014
Pentru a evolua
Pentru a evolua, e important să accepţi schimbările fără de care creşterea nu e posibilă. Priveşte în jurul tău: ai multe de învăţat contemplând copacii, florile, întreaga natură. Când priveşti un trandafir, nu-ţi dai seama că el se schimbă în fiecare clipă? Dacă şi-ar înceta creşterea, ar muri. La fel se întâmplă şi cu oamenii.
Poate ai observat că în prezent sunt mulţi oameni despre care te întrebi dacă trăiesc cu adevărat! Despre ei se poate spune cel mult că există. In realitate, sunt ca şi morţi. Motivul? Aceşti oameni se închid total faţă de energia dragostei. Conştiinţa lor se trezeşte foarte greu şi se împiedică singuri să ajungă mai repede la adevărata fericire interioară.
Lise Bourbeau
Permite doar adevărului
Urmărind o ţintă măreaţă, vei fi călăuzit către oameni cărora le vei inspira încredere în tine şi pe care îi vei putea convinge, vorbindu-le.
Cerând pentru tine însuţi dreptatea, tu o ceri în numele întregii omeniri.
A permite să te înşele, să te păcălească, să te chinuiască, fără a protesta mental sau verbal, te identifici cu înşelăciunea şi ticăloşia.
Muldorf Prentice ( In zarea nemuririi )
Cerând pentru tine însuţi dreptatea, tu o ceri în numele întregii omeniri.
A permite să te înşele, să te păcălească, să te chinuiască, fără a protesta mental sau verbal, te identifici cu înşelăciunea şi ticăloşia.
Muldorf Prentice ( In zarea nemuririi )
ESTI CEEA CE VEZI!- proiecții
ESTI CEEA CE VEZI!
Da, chiar aşa! Tot ceea ce vezi încearcă să-ţi arate cine eşti cu adevărat, ca o oglindă. Această teorie nu e uşor de acceptat. Deşi nu e complicată, e dificil de pusîn practică fiindcă orgoliul nostru se simte profund lezat, mai ales dacă ceea ce observăm ne deranjează. Şi chiar atunci când admirăm pe cineva, uneori e greu să acceptăm că nu suntem o persoană atât de deosebită,că suntem într-adevăr imaginea celui pe care-l privim.
Ce vezi în jurul tău? Cum îi vezi pe oamenii alături de care trăieşti? Cum îi vezi pe cei cu care lucrezi? Cum îi vezi pe oameni în general, pe stradă sau la cumpărături?
Tot ceea ce priveşti te reflectă pe tine. Dacă ai folosi această teorie a oglinzii măcar câteva momente în fiecare zi, în viaţa ta s-ar produce o schimbare importantă.
Lise Bourbeau
Da, chiar aşa! Tot ceea ce vezi încearcă să-ţi arate cine eşti cu adevărat, ca o oglindă. Această teorie nu e uşor de acceptat. Deşi nu e complicată, e dificil de pusîn practică fiindcă orgoliul nostru se simte profund lezat, mai ales dacă ceea ce observăm ne deranjează. Şi chiar atunci când admirăm pe cineva, uneori e greu să acceptăm că nu suntem o persoană atât de deosebită,că suntem într-adevăr imaginea celui pe care-l privim.
Ce vezi în jurul tău? Cum îi vezi pe oamenii alături de care trăieşti? Cum îi vezi pe cei cu care lucrezi? Cum îi vezi pe oameni în general, pe stradă sau la cumpărături?
Tot ceea ce priveşti te reflectă pe tine. Dacă ai folosi această teorie a oglinzii măcar câteva momente în fiecare zi, în viaţa ta s-ar produce o schimbare importantă.
Lise Bourbeau
FIȚI doar
O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea s-a simtit ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.
- Cine esti? a intrebat-o o Voce.
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt invatatoare.
- Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci tine esti tu.
Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea: "Cine esti tu?"
- Sunt crestina.
- Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana ceIor sarmani.
- Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.
In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel, intreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomia si ambitiile; nu sa fiti cutare sau cutare - caci asa deveniti conditionati; ci pur sii simplu sa fiti.
Anthony de Mello
- Cine esti? a intrebat-o o Voce.
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt invatatoare.
- Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci tine esti tu.
Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea: "Cine esti tu?"
- Sunt crestina.
- Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana ceIor sarmani.
- Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.
In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel, intreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomia si ambitiile; nu sa fiti cutare sau cutare - caci asa deveniti conditionati; ci pur sii simplu sa fiti.
Anthony de Mello
joi, 20 februarie 2014
Aceeasi LEGE CAUZA-EFECT, Agresor-Victima, Lege karmica.
Exista mecanisme de copiere ale EU-lui (sub+constiente) pentru obtinerea unei placeri imediate, fara investitie pe termen lung in rezistenta pentru adevar,Iubire, pentru credinta in oameni si nu in lucruri, fara investitii in oameni (educatie, sanatate) ci in lucruri , fara rabdarea obtinerii prin constructia pas cu pas a unor virtuti umane...fara medierea dintre minte si inima...Nimic nu se castiga fara munca interioara si exterioara, fara perseverenta si vointa, fara iubire pt tine si in egala masura pt aproapele tau, fara rabdare , altruism, generozitate, blandete, cinste ...etc.
EU-l invata prin copiere. Experienta a ceea ce am invatat dezvoltand abil+itati traite. Cu cat sunt mai traite, mai exersate, cu atat abilitatile se duc in profunzimile psihicului (sufletul) adica subconstient si apoi inconstient.
Toate sunt virtuti ce se implinesc doar prin medierea dintre minte si inima, dintre iubire si ratiune...Nu poti ajunge la etajul 10 al unei cladiri netrecand prin celelalte etaje. De acord, viteza de ajungere in varful cladirii difera de la individ la individ, dar... pe scari, cu liftul, cu avionul... pornesti de pe pamant , unde ai aterizat cand te-ai nascut pt a experimenta pas cu pas...
MECANISME DE COPING
-procese (sub)conştiente
-produse în contact cu realitatea ;
-permit confruntarea cu realitatea ;
-implică scop şi perspectivă (sunt orientate spre prezent şi/sau viitor);
-au (necesită) flexibilitate ;
-permit exprimarea afectivă ;
-preced sau succed reacţiei de stress;
-sunt orientate spre interior sau exterior;
-au eficienţă situaţională.
"Copingul desemnează un “efort cognitiv şi comportamental de a reduce, stăpîni sau tolera solicitările interne sau externe care depăşesc resursele personale” (Lazarus şi Folkman)
Coping-ul este o adaptare la stres, copiind uneori doar prin memorare, fara intelegerea profunda (ne+afectiva) a unor metode exterioare.
Sunt fff putin oameni ce se adapteaza in aceeasi masura , exteriorului si interiorului propriu, adica sa-si pastreze
propriul echilibru, propria masura a BUNULUI SIMT.
Cand stresul (presiunea interioara) interior depaseste pe cel
exterior, inseamna ca a intervenit de+pres+ia.
copingul desemnează orice mecanism de prevenţie şi adaptare la stres, orice tranzacţie între subiect şi mediu în vederea reducerii intensităţii stresului. De subliniat că adaptarea se referă nu numai la convieţuirea cu stresul. Mecanismul de coping este mai general decât cel de adaptare. El vizează nu numai modificarea funcţiilor unui sistem pentru a face faţă cerinţelor unui mediu dinamic, ci chiar ANIHILAREA FACTORILOR de MEDIU care au reclamat noua adaptare, o forma de EGO+ism .
Studiile moderne relevă că sănătatea psihosomatică a
persoanei umane se află în dependenţă mai strânsă de mecanismele de AUTOcontrol sau de adaptare la stresul interior si exterior (echlibru, autocentrare ) decât de intensitatea şi formele stresului la care este supusă.
Adaptarea la stres se face prin mecanisme de coping. Unele mecanisme sunt intuitive interiorizate (ex; absenteismul, evitarea, fuga, autoaparare... ) altele se învaţă într-o intervenţie psihologică exteriorizata(ex; cooperarea,
conlucrarea, cooperarea= interrelationarea ) .
Rezumând mecanismele de copiere sunt totalitatea modalităţilor de CONTROL (manifestate in interior sau exterior)
-preventive ( care anihilează sau modifică prezumtivele efecte negative ale unei situaţii viitoare) sau
-adaptative la distres, dacă acesta a fost deja indus.
Ce e mai simplu să schimbăm lumea şi mersul ei ? sau ne schimbăm noi după lume (prin mecanisme de coping)?
Cei nerealişti –aleg aceea de a schimba lumea, uitand de ei, dand vina pe altii, aratand cu degetul catre altii nevazand ca alte degete se intorc catre ei insisi, criticand si crezand ca pot controla pe altii mai mult decat se autocontroleaza pe ei insisi, asteptand mai mult de la altii decat de la ei, neasumandu-si, neresponsabilizandu-se ...
Si toate exagerarile de control asupra altora sunt din TEAMA de a nu pierde ceea ce deja au castigat, de a nu pierde PUTEREA, FUNCTIA, LOCUL, propria putere de autocontrol...deVALORIzand , disPRETuind si crezand ca pot controla mai mult decat pe ei insisi.
Lacomia este sora ci des+frana+rea, lipsa propriei masuri
interioare, lipsa chiar a autocontrolului, a echilibrului interior.
Mecanisme de copiere sunt mecanisme de control, lipsite de supraconstienta, sau o forma de EGO-ism dorind sa controlezi exteriorul mai mult decat propriul interior, o pierdere a autocontrololui prin dorinta de a domina exteriorul , dorinta manipulativa prin agresiune. Aceeasi LEGE CAUZA-EFECT, Agresor-Victima, Lege karmica.
EU-l invata prin copiere. Experienta a ceea ce am invatat dezvoltand abil+itati traite. Cu cat sunt mai traite, mai exersate, cu atat abilitatile se duc in profunzimile psihicului (sufletul) adica subconstient si apoi inconstient.
Toate sunt virtuti ce se implinesc doar prin medierea dintre minte si inima, dintre iubire si ratiune...Nu poti ajunge la etajul 10 al unei cladiri netrecand prin celelalte etaje. De acord, viteza de ajungere in varful cladirii difera de la individ la individ, dar... pe scari, cu liftul, cu avionul... pornesti de pe pamant , unde ai aterizat cand te-ai nascut pt a experimenta pas cu pas...
MECANISME DE COPING
-procese (sub)conştiente
-produse în contact cu realitatea ;
-permit confruntarea cu realitatea ;
-implică scop şi perspectivă (sunt orientate spre prezent şi/sau viitor);
-au (necesită) flexibilitate ;
-permit exprimarea afectivă ;
-preced sau succed reacţiei de stress;
-sunt orientate spre interior sau exterior;
-au eficienţă situaţională.
"Copingul desemnează un “efort cognitiv şi comportamental de a reduce, stăpîni sau tolera solicitările interne sau externe care depăşesc resursele personale” (Lazarus şi Folkman)
Coping-ul este o adaptare la stres, copiind uneori doar prin memorare, fara intelegerea profunda (ne+afectiva) a unor metode exterioare.
Sunt fff putin oameni ce se adapteaza in aceeasi masura , exteriorului si interiorului propriu, adica sa-si pastreze
propriul echilibru, propria masura a BUNULUI SIMT.
Cand stresul (presiunea interioara) interior depaseste pe cel
exterior, inseamna ca a intervenit de+pres+ia.
copingul desemnează orice mecanism de prevenţie şi adaptare la stres, orice tranzacţie între subiect şi mediu în vederea reducerii intensităţii stresului. De subliniat că adaptarea se referă nu numai la convieţuirea cu stresul. Mecanismul de coping este mai general decât cel de adaptare. El vizează nu numai modificarea funcţiilor unui sistem pentru a face faţă cerinţelor unui mediu dinamic, ci chiar ANIHILAREA FACTORILOR de MEDIU care au reclamat noua adaptare, o forma de EGO+ism .
Studiile moderne relevă că sănătatea psihosomatică a
persoanei umane se află în dependenţă mai strânsă de mecanismele de AUTOcontrol sau de adaptare la stresul interior si exterior (echlibru, autocentrare ) decât de intensitatea şi formele stresului la care este supusă.
Adaptarea la stres se face prin mecanisme de coping. Unele mecanisme sunt intuitive interiorizate (ex; absenteismul, evitarea, fuga, autoaparare... ) altele se învaţă într-o intervenţie psihologică exteriorizata(ex; cooperarea,
conlucrarea, cooperarea= interrelationarea ) .
Rezumând mecanismele de copiere sunt totalitatea modalităţilor de CONTROL (manifestate in interior sau exterior)
-preventive ( care anihilează sau modifică prezumtivele efecte negative ale unei situaţii viitoare) sau
-adaptative la distres, dacă acesta a fost deja indus.
Ce e mai simplu să schimbăm lumea şi mersul ei ? sau ne schimbăm noi după lume (prin mecanisme de coping)?
Cei nerealişti –aleg aceea de a schimba lumea, uitand de ei, dand vina pe altii, aratand cu degetul catre altii nevazand ca alte degete se intorc catre ei insisi, criticand si crezand ca pot controla pe altii mai mult decat se autocontroleaza pe ei insisi, asteptand mai mult de la altii decat de la ei, neasumandu-si, neresponsabilizandu-se ...
Si toate exagerarile de control asupra altora sunt din TEAMA de a nu pierde ceea ce deja au castigat, de a nu pierde PUTEREA, FUNCTIA, LOCUL, propria putere de autocontrol...deVALORIzand
Lacomia este sora ci des+frana+rea, lipsa propriei masuri
interioare, lipsa chiar a autocontrolului, a echilibrului interior.
Mecanisme de copiere sunt mecanisme de control, lipsite de supraconstienta, sau o forma de EGO-ism dorind sa controlezi exteriorul mai mult decat propriul interior, o pierdere a autocontrololui prin dorinta de a domina exteriorul , dorinta manipulativa prin agresiune. Aceeasi LEGE CAUZA-EFECT, Agresor-Victima, Lege karmica.
RESPECTUL
”Respectul este iubire în haine simple.” Frankie Byrne
”Respectul este temelia, sau mai exact, soclul din care se înalţă statuia armoniei ”Teodor Mazilu în Doamna Voltaire (1979)
”Copilul trebuie primit cu RESPECT , crescut cu IUBIRE şi apoi lăsat în libertate deplină.” Rudolf Steiner
”Sunt pentru respectul legii, fără a uita că aceasta va fi folosită pentru a-i ocroti pe cei slabi.” Romano Prodi
”Conştiinţa naţională înseamnă mai întâi recunoştinţă şi respect înaintaşilor, apoi răspunderea şi grija urmaşilor.”
”Daţi în mâna educatorului cât mai puţine măsuri coercitive cu putinţă, astfel încât singura sursă a respectului tinerilor faţă de el să fie calităţile lui umane şi intelectuale.” Albert Einstein
”Baza respectului de sine o constituie autocontrolul, iar autocontrolul începe prin autocunoaştere.”
Colin Turner în Născut pentru succes
”Secretul educaţiei constă în respectul faţă de elev.” Ralph Waldo Emerson
”Am învăţat să respect misterul ” Albert Einstein
”Găsesc cu adevărat uimitor puţinul respect pe care oamenii îl au, în fond, pentru faptele psihice. Există iluzia unei libertăţi psihice, la care nimeni nu doreşte să renunţe. Regret, dar nu împărtăşesc opinia privitoare la acest lucru.”Sigmund Freud în Introducere în psihanaliză
”Respectul este abilitatea de a vedea o persoană aşa cum este, de a fi conştient de individualitatea sa unică. Respectul înseamnă grija ca cealaltă persoană să crească şi să se dezvolte aşa cum este.” ~ Erich Fromm în Arta de a iubi
”Îndepărtaţi-vă cu respect de omul care chibzuieşte. Gândirea e un lucru sfânt. ” Pitagora din Legile morale şi politice
”A fi viu înseamnă a avea simţul umorului, a avea o profundă calitate de a iubi şi de a te juca în voie. Sunt absolut împotriva oricăror atitudini negative în privinţa vieţii, iar respectul acordat Divinului a reprezentat întotdeauna o negare a vieţii. Pentru a transforma acest respect în ceva pozitiv trebuie să i se adauge neapărat calitatea jocului, simţul umorului şi iubirea. Respectul faţă de viaţă este singurul fel de respect care poate fi arătat Divinului, deoarece nimic nu este mai divin decât viaţa însăşi.”de Osho în Viaţa este aici şi acum
”Trăirii îi datorăm respect, însă morţii îi suntem datori numai cu adevărul. ”Voltaire
”Orice om are pretenţii îndreptăţite la respect din partea semenilor săi şi, reciproca, el este obligat de asemenea, să-l respecte pe fiecare dintre ei.” Immanuel Kant
”Bătrâneţea e vrednică de respect când a fost în urma ei o bărbăţie.” de Nicolae Iorga din Cugetări
”Iubirea necesită independenţă şi respect de sine.” Herbert Harris în Cele 12 legi universale ale succesului
”Un om poate fi pentru mine şi un obiect de iubire, de frică sau de admiraţie, care poate merge chiar până la uimire şi totuşi să nu fie pentru aceasta un obiect de respect. Firea lui hazlie, curajul şi forţa lui, puterea pe care o are prin rangul său printre semenii lui îmi pot insufla asemenea senzaţii, totuşi lipseşte încă respectul interior faţă de el.” Immanuel Kant în Critica raţiunii practice, Despre mobilurile raţiunii pure practice (1972)
”Un plugar care stă drept e mai demn de respectul nostru decât un nobil în genunchi.” Benjamin Franklin
”Cel mai mare respect îl datorăm copilului.” Juvenal
”Respectul este un tribut pe care nu-l putem refuza meritului, fie că vrem, fie că nu; dacă putem eventual să-l împiedicăm de a se exterioriza, nu putem împiedica totuşi să-l resimţim interior.”
definiţie de Immanuel Kant în Critica raţiunii practice, Despre mobilurile raţiunii pure practice (1972)
”Teologia n-a mai păstrat pentru Dumnezeu decât respectul majusculei.”
Emil Cioran în Amurgul gândurilor
”Respectul este temelia, sau mai exact, soclul din care se înalţă statuia armoniei ”Teodor Mazilu în Doamna Voltaire (1979)
”Copilul trebuie primit cu RESPECT , crescut cu IUBIRE şi apoi lăsat în libertate deplină.” Rudolf Steiner
”Sunt pentru respectul legii, fără a uita că aceasta va fi folosită pentru a-i ocroti pe cei slabi.” Romano Prodi
”Conştiinţa naţională înseamnă mai întâi recunoştinţă şi respect înaintaşilor, apoi răspunderea şi grija urmaşilor.”
”Daţi în mâna educatorului cât mai puţine măsuri coercitive cu putinţă, astfel încât singura sursă a respectului tinerilor faţă de el să fie calităţile lui umane şi intelectuale.” Albert Einstein
”Baza respectului de sine o constituie autocontrolul, iar autocontrolul începe prin autocunoaştere.”
Colin Turner în Născut pentru succes
”Secretul educaţiei constă în respectul faţă de elev.” Ralph Waldo Emerson
”Am învăţat să respect misterul ” Albert Einstein
”Găsesc cu adevărat uimitor puţinul respect pe care oamenii îl au, în fond, pentru faptele psihice. Există iluzia unei libertăţi psihice, la care nimeni nu doreşte să renunţe. Regret, dar nu împărtăşesc opinia privitoare la acest lucru.”Sigmund Freud în Introducere în psihanaliză
”Respectul este abilitatea de a vedea o persoană aşa cum este, de a fi conştient de individualitatea sa unică. Respectul înseamnă grija ca cealaltă persoană să crească şi să se dezvolte aşa cum este.” ~ Erich Fromm în Arta de a iubi
”Îndepărtaţi-vă cu respect de omul care chibzuieşte. Gândirea e un lucru sfânt. ” Pitagora din Legile morale şi politice
”A fi viu înseamnă a avea simţul umorului, a avea o profundă calitate de a iubi şi de a te juca în voie. Sunt absolut împotriva oricăror atitudini negative în privinţa vieţii, iar respectul acordat Divinului a reprezentat întotdeauna o negare a vieţii. Pentru a transforma acest respect în ceva pozitiv trebuie să i se adauge neapărat calitatea jocului, simţul umorului şi iubirea. Respectul faţă de viaţă este singurul fel de respect care poate fi arătat Divinului, deoarece nimic nu este mai divin decât viaţa însăşi.”de Osho în Viaţa este aici şi acum
”Trăirii îi datorăm respect, însă morţii îi suntem datori numai cu adevărul. ”Voltaire
”Orice om are pretenţii îndreptăţite la respect din partea semenilor săi şi, reciproca, el este obligat de asemenea, să-l respecte pe fiecare dintre ei.” Immanuel Kant
”Bătrâneţea e vrednică de respect când a fost în urma ei o bărbăţie.” de Nicolae Iorga din Cugetări
”Iubirea necesită independenţă şi respect de sine.” Herbert Harris în Cele 12 legi universale ale succesului
”Un om poate fi pentru mine şi un obiect de iubire, de frică sau de admiraţie, care poate merge chiar până la uimire şi totuşi să nu fie pentru aceasta un obiect de respect. Firea lui hazlie, curajul şi forţa lui, puterea pe care o are prin rangul său printre semenii lui îmi pot insufla asemenea senzaţii, totuşi lipseşte încă respectul interior faţă de el.” Immanuel Kant în Critica raţiunii practice, Despre mobilurile raţiunii pure practice (1972)
”Un plugar care stă drept e mai demn de respectul nostru decât un nobil în genunchi.” Benjamin Franklin
”Cel mai mare respect îl datorăm copilului.” Juvenal
”Respectul este un tribut pe care nu-l putem refuza meritului, fie că vrem, fie că nu; dacă putem eventual să-l împiedicăm de a se exterioriza, nu putem împiedica totuşi să-l resimţim interior.”
definiţie de Immanuel Kant în Critica raţiunii practice, Despre mobilurile raţiunii pure practice (1972)
”Teologia n-a mai păstrat pentru Dumnezeu decât respectul majusculei.”
Emil Cioran în Amurgul gândurilor
Abonați-vă la:
Postări (Atom)